התבוננות 'וחי בהם' - פרשת יתרו

נכתב על ידי אורן מס, 2/2/2018

סוף מעשה במחשבה תחילה

הצהרה אישית על החזון והיעדים אשר מדריכים אותך בעולם התורה
"התורה שבכתב היא המחייבת את כל עם ישראל, דתי וחילוני."
אורן מס (‏יום שני ‏24 ‏אוגוסט ‏2015)

 

התבוננות 'וחי בהם' – פרשת יתרו

יח,ז-כז: וַיֵּצֵא מֹשֶׁה לִקְרַאת חֹתְנוֹ: חובה לכבד את חותנך, לקבלו יפה, לדרוש בשלומו, לארחו בביתך, לאכול אתו, לספר לו הקורות אותך, לשמוע לעצותיו ולבצע מה שנראה לך נכון, וכן ללוותו עם עזיבתו אותך ("וישלח משה את חותנו").

 

יח,כ: וְהוֹדַעְתָּ לָהֶם, אֶת-הַדֶּרֶךְ יֵלְכוּ בָהּ: מנהיג יצווה את העם מה לעשות, רק אם קבל לכך הרשאה מאת ה'. יתרו יעץ למשה להודיע לעַם איך ומה לעשות (הדרך והמעשה) רק לאחר שיהיה מוּל הָאֱלֹהִים, וְהֵבֵאתָ אַתָּה אֶת-הַדְּבָרִים, אֶל-הָאֱלֹהִים (פסוק י"ט), כלומר ה' שמע וציווה את משה, ומשה מודיע את הציווי האלוהי, אף אם לא נשאל (והודעת להם).

 

יט,כ: וַיֵּרֶד יְהוָה עַל-הַר סִינַי, אֶל-רֹאשׁ הָהָר: יש להפנות את תפילותינו לה' כלפי השמים, שהרי ה' ירד אל הר סיני, משמע שמקומו הרגיל הוא למעלה מן ההר, בשמים.

 

כ,ט-י: לֹא-תַעֲשֶׂה כָל-מְלָאכָה ... כִּי שֵׁשֶׁת-יָמִים עָשָׂה יְהוָה אֶת-הַשָּׁמַיִם וְאֶת-הָאָרֶץ  ... וַיָּנַח, בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי: רצוי לְדַמות את מעשינו למעשי ה'. אנו מחויבים לשבות ממלאכה ביום השביעי כי ה' נח ביום זה ממלאכתו, ועלינו להידמות אליו במעשינו.

 

כ,כב: אֲשֶׁר לֹא-תִגָּלֶה עֶרְוָתְךָ, עָלָיו: במקום קדוש יש לשמור על מירב הצניעות האפשרית. גילוי ערווה בתוך כדי עלייה במדרגות הוא זעיר, אך כיוון שמדובר בקרבה למזבח (במעלות על מזבחי), צריך זהירות מעולה. זה לא נאמר במדרגות אחרות.

 

להקדשת החידוש (בחינם!) לעילוי נשמה, לרפואה ולהצלחה לחץ כאן


חולק? מסכים? יש לך מה להוסיף? חווה דעתך על החידוש!
דיונים - תשובות ותגובות (0)
טרם נערך דיון סביב חידוש זה