מסחר עצמאי במוצרי אנרגיה בשוק ההון

נכתב על ידי חידושים ממומנים, 15/8/2019

מסחר עצמאי בשוק ההון, המתבצע באמצעות מערכות מסחר ממוחשבות ודרך זירות סוחר אינטרנטיות, מאפשר למשקיע ניהול תיק ההשקעות עצמאי- כלומר, המשקיע מחליט במה להשקיע, באיזה פיזור ומתי למכור ובכך חוסך דמי ניהול ועמלות – הנגבים במסחר שאינו מנוהל באופן עצמאי. 

משקיעים שעוסקים במסחר עצמאי, לרוב בקיאים בכלכלה ושוק ההון וסוחרים רק לאחר למידה מעמיקה של התחום. המבחר של המוצרים הפיננסיים במסחר העצמאי דומה למגוון המוצרים הנסחרים בבורסות בעולם, במאמר הבא נפרט על אחת הקטגוריות ממוצרי ההשקעה – מסחר במוצרי אנרגיה.

 

קצת על מוצרי האנרגיה

שוק מוצרי האנרגיה מאפשר השקעות מגוונות בעלות רמת סיכון משתנה. ההשקעה במוצרי האנרגיה יכולה להתבצע דרך תעודות סל וקרנות נאמנות או דרך חוזים עתידיים , כאשר ההשקעה באמצעות חוזים עתידיים מאפשרת מינוף - המגדיל את רמת הסיכון.

סוגים של מוצרי האנרגיה

גז טבעי

זהו מקור אנרגיה אשר השימוש בו הולך וגובר עם השנים יחד עם התפתחות הטכנולוגיה והיכולת לעשות בו שימוש. הגז הטבעי משמש משמש למה? לתעשיות שונות ולשימוש ביתי לבישול וחימום.

אחת השיטות להובלת הגז למרחקים ארוכים היא הפיכתו לנוזל על ידי קירור ובכך גורמים להקטנת הנפח שלו. הגז הנוזלי נוח לאחסון ולהובלה ימית.

עיקר היתרון בשימוש בגז הוא היותו מקור אנרגיה נקי, זול וקל יותר לתחזוקה. זהו מקור אנרגיה המפחית סכנה לזיהום אויר.

מחירי הגז מושפעים מכוחות הביקוש וההיצע. הביקושים עולים והמחירים בעלי תנודתיות גבוהה. המחירים עשויים להיות מושפעים מירידה ברזרבות, למרות שכרגע אין מחסור.

בנזין

הבנזין הוא סוג של דלק נוזל ודליק, המשמש להפעלת כלי רכב ומנועים. הבנזין מיוצר ע"י פעולת זיקוק של נפט גולמי.

מחירי הבנזין יכולים להשתנות ממדינה למדינה בעולם והם מושפעים בעיקר מהתנודתיות הרבה במחיר הנפט הגולמי אשר עלותו בייצור הבנזין מהווה שיעור גבוה במחירו של הבנזין. במחירי הבנזין כלולים גם הוצאות נוספות כגון עלויות הקשורות לתהליך הזיקוק, הייצור והפיכת הנפט לבנזין, עלויות תקורה, שכר עובדים ועוד.

השפעה נוספת על מחירי הבנזין יש לעלויות השיווק, ההובלה והשינוע. מרחקי הובלה גדולים עלולים לייקר את מחיר הבנזין.

קיימים גם גורמים חיצוניים כמו הטלת מיסים או צמצומם אשר גורמים לשינוי מידי במחירי הבנזין.

 

נפט גולמי

הנפט הגולמי משמש כמקור ראשון לאנרגיה עם הצריכה גבוהה ביותר בארצות הברית,  אירופה וסין. קיים מספר סוגים רב של נפט. שניים מהם עיקריים וחשובים. נפט מסוג WTI הוא נפט המגיע מבארות הנפט בארצות הברית. זהו נפט שנחשב איכותי מאד, קל ומתוק, יקר לשינוע ומתאים לייצור דלקים. הסוג השני הוא נפט ברנט המגיע מקידוחים בים הצפוני. גם הוא קל ומתוק, נוח לשינוע ומתאים לדלקים מסוג דיזל.

המסחר בנפט גולמי אטרקטיבי למשקיעים בשל התנודתיות במחירי הנפט. מחירי הנפט מושפעים מידיעות על נושאים הקשורים בו כמו אירועים כלכליים ופוליטיים הקשורים באזורי הקידוח. המשקיע בנפט יהיה בעל אסטרטגיה סולידית עם יכולת גבוהה לנתח את הנתונים והגורמים המשפיעים על המחירים. המסחר בנפט הוא בדולרים ומחירו קשור גם לתנודות בהתחזקות או בהיחלשות של מטבע הדולר.

 

לסיכום, מוצרי אנרגיה הם אפיק השקעה במסחר עצמאי. המשקיע צריך להיות מודע לגורמים המשפיעים על מחירי המוצרים ולבצע השקעות תוך התחשבות בגורמי הסיכון.

קרדיט לתמונה: pixabay

להקדשת החידוש (בחינם!) לעילוי נשמה, לרפואה ולהצלחה לחץ כאן


חולק? מסכים? יש לך מה להוסיף? חווה דעתך על החידוש!
דיונים - תשובות ותגובות (0)
טרם נערך דיון סביב חידוש זה