chiddush logo

חוק פארטו לא עובד!

נכתב על ידי eshkalim, 16/8/2019

 אין מי שלא מכיר את החוק הידוע של פארטו, או בשמו שני – 80/20.

החוק מדבר על כך ש-80% מהזמן והמאמצים שלנו מביאים לנו רק 20% מהתפוקה וההיפך.החוק עובד סטטיסטית בהרבה מקרים נוספים ולא כולם יודעים שהמקור שלו הוא בכלל אבחנה של וילפרדו פארטו, כלכלן וסוציולוג איטלקי, ששם לב ש-80% מהעושר באיטליה שייך ל-20% מהאוכלוסיה ומשם הסטטיסטיקה הזאת התגלתה כנכונה במקומות רבים נוספים.אבל שכשמגיעים להצלחה, החוק הזה כבר לא תקף!

המציאות מוכיחה שרק 4% מכלל האנשים באמת מצליחים להגיע לתוצאות יוצאות דופן בעוד ש-96% נשארים מאחור או במקום טוב באמצע!בפרשת ואתחנן, הנקראת על שם תחנוניו של משה רבינו לבורא עולם להכנס לארץ ישראל, משה רבינו, שכל חייו שאף להכנס לארץ ישראל, מגלה לנו את סוד ההצלחה:"רְאֵה לִמַּדְתִּי אֶתְכֶם, חֻקִּים וּמִשְׁפָּטִים... וּשְׁמַרְתֶּם, וַעֲשִׂיתֶם כִּי הִוא חָכְמַתְכֶם וּבִינַתְכֶם, לְעֵינֵי הָעַמִּים אֲשֶׁר יִשְׁמְעוּן אֵת כָּל-הַחֻקִּים הָאֵלֶּה, וְאָמְרוּ רַק עַם-חָכָם וְנָבוֹן, הַגּוֹי הַגָּדוֹל הַזֶּה" (דברים, ד',ו')משה רבינו מכין אותנו לכך שאנשים אחרים יעמדו ויתפעלו מהצלחתם של הבודדים המצליחים להגיע לתוצאות אותם הם הציבו לעצמם. לשמחתנו, הוא גם מגלה לנו את המפתח להצלחה הזאת.

בעוד שאחרים רק "ישמעון" את כל החוקים ויאמרו כמה שאנחנו חכמים, סוד ההצלחה שלנו הוא שאנו "ושמרתם ועשיתם".משה רבינו מלמד אותנו כלל גדול הוא שלא מספיק לשמוע, לשמור ולדעת את הדברים. הסוד הוא בעשייה ועשייה מביאה לתוצאה.עכשיו נעצור רגע, נעבד את המשפט האחרון ונגיד: "נו טוב, ברור. אם לא עושים, לא קורה כלום" אבל עם יד על הלב ורגל על הגז, כמה פעמים באמת לקחנו מאמר שקראנו, פוסט עליו רפרפנו, כתבה אותה סרקנו ובאמת עשינו איתה משהו פיזי, מוחשי שקידם אותנו במציאות מעבר לצבירת ידע?כמה מהידע העצום שאנו צוברים בדור המידע שלנו היום, באמת עובר מנתונים למידע, לידע ומשם למעשים שמקדמים אותנו?

כמה פעמים ראינו אנשים שביצעו מהפך מבחינה בריאותית בחיים שלהם וחשנו הערצה כלפיהם?

אנשים בעלי מוגבלויות שניצחו את המציאות הקיימת ויצרו מציאות משלהם?

וכמה פעמים קראנו על סוגי השקעה, מקורות מגוונים להגדלת הכנסה, כיצד לפתח עצמאות כלכלית לפני גיל 40 ועוד פנינים כאלו ואחרים? יצא מזה משהו?

כמה ספרים, מעוררי השראה ומרגשים ככל שיהיו, באמת יצרו שינוי משמעותי בחיים שלנו?ברור שזה קשה. זה בדיוק מה שאומר לנו משה רבינו. אחרת לא היו עומדים ומביטים באילו שהצליחו ואומרים כמה הם "חכמים ונבונים". משה רבינו בעצמו לא התייאש ולא הפסיק לנסות ולבקש להכנס לארץ ישראל עד שהקב"ה בעצמו אמר לו: "רב לך", או בסלנג שלנו: "זהו, מספיק, תודה רבה, לא יקרה".

משה רבינו גם אז לא מתייאש, לא זורק הכל, לא מתלהם ושובר את הכלים, לא אומר: "אין בעיה, אני לא משתתף בחפיפה של המחליף, יהושע בן נון, ולא מלמד אותו כלום!" אלא ממשיך בעשייתו ושליחותו באמת ובאמונה, למרות שלא קיבל את מה שרצה. אילו תעצומות נפש אדירות!

החוכמה והתבונה נרכשים מעשיה מתמשכת ולא רק מצבירת ידע תיאורטי וזוהי נחלה השמורה ל-4% מיוחדים.

אנשים מעריכים הצלחות של אנשים שלא מוותרים לעצמם. רק 4% מהאנשים לא מוותרים לעצמם ועל עצמם.

באיזה צד של הסטטיסטיקה אתם היום ובאיזה צד אתם רוצים להיות?


אליהושע שקלים,

יועץ ומאמן כלכלי למשפחות.להקדשת החידוש (בחינם!) לעילוי נשמה, לרפואה ולהצלחה לחץ כאן
חולק? מסכים? יש לך מה להוסיף? חווה דעתך על החידוש!
דיונים - תשובות ותגובות (0)
טרם נערך דיון סביב חידוש זה